Blog

Çevre Mühendisliği Nedir?

Çevre Mühendisliği Nedir? Görevleri Neler?

Çevre Mühendisliği Nedir?

Çevre Mühendisliği, doğanın gitgide tükenmek üzere olan kaynaklarını korumak ve verimli olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla çevre araştırması yapan kişilerin görevlendirildiği mühendislik dalıdır.

Çevre mühendisleri, yeteneklerini herhangi bir gelişim adına çözümlerin geliştirilmesinde büyük rol oynarlar. Özellikle kendilerinden beklenmekte olan profesyonel teknik bilgilere sahip olup, sistemsel problemleri çözümlemeye ve yoğun bir şekilde çalışmaya hazır olmalıdır.

Çevre Mühendislerin Görevleri

Çevre mühendisi görevleri hakkında örnek verecek olursak; İçme suyu arıtımı, hava arıtımı, atıksu uzaklaştırması, temiz üretim teknolojisi gibi birçok alanda teknik çözüm üretebilmektedirler. Ayrıca yenilenebilir enerji ihtiyaçları ile de oldukça ilgili olan çevre mühendisleri, biyogazdan enerji üretmek gibi konularla da ilgileniyorlar.

Çevre mühendisleri gelecek yıllarda çözmekte görevlendirilecek çevresel problemleri tahmin edebilecekler. Örneğin, 40 yıl önce kirlenme probleminin artık küresel bir sorun olduğunu biliyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin insan nüfusu artması ile birlikte sadece enerji verimliliği değil diğer verimlilikler üstünde kaynak azlığı problemine çözüm olmadığını maalesef biliyoruz. Bu nedenle çevre mühendisliği şu an ki yıllarda ve gelecek yıllarda dünya için kalkınma olarak büyük rol oynayacaklar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir